Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi Kharkiv

Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi Kharkiv

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı’na bağlı akreditasyon derecesi IV olan devlet yüksek eğitim kurumudur. Kharkiv şehrinde bulunmaktadır. 1980 yılında Lenin nişanını kazanmıştır. Yaklaşık 25 hektarlık ormanlık alan (Zhukovski köyü) içinde şehrin dışında bir alanına sahiptir. Bu alanda 8 akademik bina, 2 bilimsel araştırma enstitüsü, laboratuvarlar, kütüphane, kampüs, spor merkezi, “Aviator” dispanseri, lokantalar bulunmaktadır.

Kharkiv Havacılık Enstitüsü, Kharkiv Politeknik Enstitüsü’nün Hava Bölümü temelinde 1930 yılında kurulmuştur.Başta Uçak yapımı ve Motor yapımı olmak üzere iki fakülteden oluşmaktaydı. O zamanlarda Kharkiv Havacılık Enstitüsü’nde yalnız 12 öğretmen ve 69 öğrenci vardı.

Kharkiv işgalinden dolayı Enstitü Kazan’a taşınmış ve havacılık endüstrisi için profesyonelleri hazırlamaya devam etmiştir.1944 yılında şehrin kurtuluşundan hemen sonra Enstitü Kharkiv’e iade edilmiştir. Kharkiv Havacılık Enstitüsü yıkılmış binalarının restorasyonu yaklaşık 8 yıl sürmüştür. 1966 yılında Kharkiv Havacılık Enstitüsü, SSCB’nin 26 temel yüksek eğitim kurumları listesinde yer almıştır. 1978 yılında Enstitüye Zhukovski M.Ye. ismi verilmiş, ve 1980 yılında Kharkiv Havacılık Enstitüsü Lenin Nişanı ile ödüllenmiştir. XX yüzyılı 80. yıllarında havacılık endüstrisi personelleri için ileri eğitim fakülteleri ve ön eğitim fakültesi açtırmışlardır.

1991 yılında Ukrayna bağımsızlığı ilanıyla, Kharkiv Havacılık Enstitüsü havacılık ve uzay alanında kapsamlı eğitim veren ülkenin tek kurumu olmuştur. 1992 yılında Kharkiv Havacılık Enstitüsü ilk defa yabancıların eğitimine başlamıştır. Ekonomi ve Yönetim Fakültesi kurulmuştur. 1999 yılında beşeri bilimler fakültesi kurulmuştur.

1998 yılı Ağustos ayında Kharkiv Havacılık Enstitüsü temelinde “Kharkiv Havacılık Enstitüsü” Zhukovski M.E. Devlet Havacılık ve Uzay Üniversitesi kurulmuştur.11 Eylül 2000 yılında üniversiteye milli statü verilmekte olup adı “Kharkiv Havacılık Enstitüsü” Zhukovski M.E. Milli Havacılık ve Uzay Üniversitesi olmuştur.

Numaranızı Bırakın Arayalım

Danışman Firma Bilgileri

Sosyal Medya